Wyniki ankiety: Zawód nauczyciela przedszkola

 • 1. Dlaczego wybrała Pani zawód nauczyciela przedszkola? Jakimi motywami się Pani kierowała? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Mam przyjaciółkę od 6 roku życia. Poszłyśmy po 8 klasie do różnych szkół. Moja mi się nie podobała a ona o swojej tyle fajnych rzeczy opowiadała. Przeniosłam się i tak dokonałam wyboru zawodu - przypadkiem - z przyjaźni do koleżanki? Proszę zdecydować.
   
  7,69%
  1
  Od najmłodszych lat miałam kontakt z n-lami. Rodzice byli n-lami. Mama własnie n-lem przedszkola. Obserwowałam jej pracę i czym byłam starsza tym bardziej utwierdzalam sie w przekonaniu, że to zawód dla mnie. I nie mylilam się
   
  7,69%
  1
  Przypadek sprawił że trafiłam do tego zawodu, tzn. nie dostałam się na studia dzienne (filologia polska) i trzeba było zapracowaĆ na utrzymanie...
   
  7,69%
  1
  Mam do tego predyspozycje, kocham pracę z dziećmi
   
  7,69%
  1
  Sympatia do małych dzieci, przyjemne treści edukacyjne,
   
  7,69%
  1
  To był mój wymarzony zawód od dzeciństwa.Ideami
   
  7,69%
  1
  Uwielbiam przebywac /pracować z dziećmi, one są takie szczere i prawdziwe, w przeciwieństwie do dorosłych. Praca n-ela przedszkola daje mi ogrom satysfakcji, poczucie własnej wartości.
   
  7,69%
  1
  Właściwie to już nie pamiętam. Poszłam do studium zaraz po szkole podstawowej. Lubiłam dzieci( młodsze rodzeństwo), śpiewać, rysować. Byłam młodziutka, ale wiem, że wybrałam właściwie.
   
  7,69%
  1
  wydawała mi spokojnym miescem pracy takim azylem z uśmiechniętymi dzieciaczkami
   
  7,69%
  1
  Moja mama była pedagogiem-poszłam w jej ślady
   
  7,69%
  1
  Od zawsze chciałam być nauczycielką jednak swoją karierę wiązałam ze szkołą a nie z przedszkolem. Stało się inaczej nie było pracy w szkole, lepsza pensja przyciągnęła mnie do prywatnego przedszkola.
   
  7,69%
  1
  Zawsze lubiłam dzieci
   
  7,69%
  1
  skończyłam pedagogikę społeczno-opiekuńczą, przedszkole to był swoisty przypadek. był wolny etat i już tak zostałam. skończyłam studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i jestem zadowolona z pracy.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 2. Jak wyglądały początki pracy w tym zawodzie? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Liceum Pedagogiczne dla Nauczycieli Przedszkola w Prudniku kształciło mistrzów. Nie przesadzam. Byłam bardzo dobrze przygotowana metodycznie i praktycznie do pełnienia stanowiska nauczyciela przedszkola, dyrektora, intendenta. Pracowałam w klasie ,,O" przy szkole , którą organizowałam od zera. Radziłam sobie bardzo dobrze. Po roku zastępstwa polonisty w szkole podstawowej , wiedziałam ,ze przedszkole jest moim miejscem. Jestem w nim do dzisiaj. Wybrałam środowisko wiejskie.
   
  7,69%
  1
  Nie było łatwo, ale dzieki rozmowom z mamą, czytaniu fachowej literatury, uczestniczeniu w kursach coraz lepiej zgłębiałam tajniki tego pięknego zawodu.
   
  7,69%
  1
  Było trochę ciężko, trochę trudno, i na pewno inaczej, niż moje wyobrażenie o tej pracy. A było dokładnie takie jak większości naszego społeczeństwa do tej pory, tzn. "przedszkolanka bawi się z dzieĆmi i pilnuje aby sobie nie zrobiły krzywdy"
   
  7,69%
  1
  Okropnie. Po pierwszym roku pracy chciałam zmienić zawód.
   
  7,69%
  1
  duża trudność z przezwyciężaniem lęku przed pozostawieniem na zawsze w przedszkolu ( 3 latki), płacz moczenie, brak chęci leżakowania ale też wspaniałe zabawy i uroczystości przedszkolne, możliwość wykazania się
   
  7,69%
  1
  Ciężkie ze względu na warunki pracy- brak własnej sali, praca systemem lekcyjnym- zerówka w wiejskiej szkole
   
  7,69%
  1
  Dzieki współpracy ze znakomitą oddaną dzieciom n-elką mój początek kariery nie był trudny. Niemal od razu poczułam jakbym robiła to od zawsze.
   
  7,69%
  1
  Zaczęłam pracować w grupie 3- 5 latków. Jest to dosyć trudna praca. Mało zabawek, o pomocach dydaktycznych nie wspomnę. Większość materiałów musiałam wykonać sama. Byłam jednak pełna zapału, po dobrej szkole(tak uważam)- "tylko" po SN,ale to była szkoła, która przygotowała nas bardzo dobrze do zawodu.
   
  7,69%
  1
  początki nie były łatwe poniewaz na studiach zdobyłam teorię która nijak miała sie do praktyki, ale miałam szczęście ,ze trafiłam na nauczycielkę pracującą w zawodzie kilka lat, która służyła mi zawsze dobrą radą.
   
  7,69%
  1
  trudne- zdobywałam kwalifikacje i pracowałam.
   
  7,69%
  1
  Były bardzo ciężkie- najbardziej kontakt z rodzicami.
   
  7,69%
  1
  Najbardziej bałam się, że nie będę sobie radzić z dysyplinowaniem dzieci. Radziłam sobie dobrze, ale nie bardzo dobrze.
   
  7,69%
  1
  pierwsze miesiące były trudne, bo wszystko było dla mnie nowe, ale mogłam liczyć na wsparcie koleżanek i dyrektorki.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 3. Jakie są Pani spostrzeżenia związane z tym zawodem po kilku latach pracy? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Nauczyciele nie potrafią przede wszystkim ze sobą zdrowo współpracować, zadziwić się i ucieszyć z tego , że koleżanka fajnie coś zrobiła. Szkoda mi młodych doskonale wykształconych , kreatywnych , twórczych nauczycielek, które w tym zawodzie szukają godziwej kasy . Ich rozczarowanie przekłada się na atmosferę jaką tworzą w środowisku pracy - roszczeniową.
   
  7,69%
  1
  To bardzo ciężka i odpowiedzialna praca. Z roku na rok pracuje się według mnie coraz trudniej. Wielu rodziców przerzuca odpowiedzialnośc za wychowanie swoich dzieci właśnie na przedszkole a następnie na szkołe. Jednak praca z maluchami daje wiele satysfakcji i zadowolenia. A uśmiech radości na twarzyczkach maluchów wynagradza wszystko.
   
  7,69%
  1
  Zrozumiałam sentencję słów "Obyś cudze dzieci uczył" (niektórzy życzą tego swoim wrogom)
   
  7,69%
  1
  Nabrałam doświadczenia, jest mi łatwiej
   
  7,69%
  1
  najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność oraz planowanie
   
  7,69%
  1
  jest to zawód nie doceniany w naszym społeczeństwie
   
  7,69%
  1
  Mam za soba dopiero rok pracy w przedszkolu, ale mam juz swoje spostrzeżenia, m.in.: jeśli jestem zaangażowana w dialog , kontakty z rodzicami to łatwiejsza jest współpraca z nimi i praca z ich dziećmi.
   
  7,69%
  1
  Jest to trudny zawód, ale dający wiele zadowolenia.
   
  7,69%
  1
  Praca nauczyciela przedszkola wymaga duzego zaangazowania samokształcenia i daje satysfakcje ludziom którzy pracują z powołaniem . Jest to praca dzięki , której można wykazać sie w wileu dziedzinach. To moja pasja.
   
  7,69%
  1
  mój staz to 20 lat. Wiele się zmieniło. Przede wszystkim- dostepność gotowych pomocy- wcześniej wszystko wykonywało się własnoręcznie. Z niepokojem obserwuję upadek autorytetu zawodu nauczycielskiego - zaczynamy być traktowane jako "pilnowaczki" a nie osoby mające wspomóc rodziców w trudnym wychowaniu młodego pokolenia, stosunek niektórych rodziców do własnych dzieci wiele pozostawia do życzenia... znacznie poprawiła się baza placówek, wyposażenie w zabawki, sprzęt - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny
   
  7,69%
  1
  Jest to bardzo trudny zawód.
   
  7,69%
  1
  Nadal lubię swój zawód i mam takie wrażenie, że się jeszcze nie "wypaliłam"
   
  7,69%
  1
  pracuję dopiero 2 rok, więc trudno mówić tu o jakiś wielkich spostrzeżeniach.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 4. Co się Pani podoba w zawodzie nauczyciela przedszkola, a co nie? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Szczerość, radość dziecka ,że z nim jestem, zadziwienie nad tym co robię, możliwość realizacji siebie w pełni w tym zawodzie.
   
  7,69%
  1
  Kontakty z dziećmi, możliwość uczenia ich wielu pożytecznych rzeczy, wdzięczność rodziców i maluchów.
   
  7,69%
  1
  Trudno mi powiedzieĆ czy jest jeszcze coś w tym zawodzie co mi się podoba (chyba dopadło mnie już wypalenie zawodowe). Nie podoba mi się przekształcanie placówek publicznych w niepubliczne, co prowadzi do dwóch kategorii nauczycieli przedszkola. Tych lepszych pracujących w placówkach publicznych (mających wszelkie przywileje) i tych gorszych pracujących w placówkach niepublicznych (pozbawionych wszystkiego: dodatków socjalnych, tj. talony na święta, urlopowe, itp., trzynastej pensji, zwiększonego pensum (do 40 godzin w tygodniu), zmiejszonego urlopu, i niższych zarobków. I w tej chwili to właśnie podział na nauczycieli dwóch kategorii nie podoba mi się najbardziej
   
  7,69%
  1
  Podoba mi się kontakt z małymi dziećmi, które są autentyczne i szczere Nie podoba mi się krzywdząca opinia społeczeństwa o nauczycielkach przedszkola
   
  7,69%
  1
  podoba: praca z najmłodszymi i większy udział rodziców w życiu dziecka nie podoba przesadne wymagania rodziców ograniczające pracę w grupie jako całości
   
  7,69%
  1
  możliwość pracy z dziećmi, przekazanie im swoich emocji, idei, wpływ na kształtowanie ich osobowości. Ludzie i ograniczenia
   
  7,69%
  1
  Na razie nie dostrzegam ujemnych stron tej swojej pracy :) podoba mi sie to że moge niemal bez geanic angażować się w kontakty z dziećmi, które w uroczy sposób odwzajemniają mi moje oddanie i sympatię do nich.
   
  7,69%
  1
  Podoba mi się to, że małe dzieci są jak "plastelina". Od nas, nauczycieli, zależy z jaką wiedzą, umiejętnościami maluchy pójdą w świat. Dzieci są wdzięczne, ufne, szczere. Właściwie podoba mi się większość rzeczy. Może tylko takie sprawy przyziemne są na minusie- większe pensum niż w szkole, mniej urlopu.
   
  7,69%
  1
  podoba się to co napisałam powyżej a nie podoba sie jak większosći nauczycielom wynagrodzenie
   
  7,69%
  1
  kontakt z dziećmi - możliwość wprowadzania ich w nowe obszary doświadczania i wiedzy, ciekawość dzieci, zdecydowanym plusem jest możliwość obserwacji postępów rozwojowych
   
  7,69%
  1
  Podoba mnie się kontakt z dziećmi , razem świetnie się bawimy, co mi się nie podoba - niektórzy bezmyślni rodzice.
   
  7,69%
  1
  Największą przyjemność sprawia mi kontakt indywidualny z dzieckiem. A nie podobają mi się liczne grupy /30-osobowe/, ponieważ ten indywidualny kontakt jest utrudniony.
   
  7,69%
  1
  rewelacyjne jest to, że z każdym dniem widać postępy u dzieciaków, człowiek czuje, że jego praca procentuje. nie podoba mi się coraz bardziej rozbudowywana biurokracja i papierkowa robota.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 5. Czy doświadczyła Pani jakiegokolwiek rozczarowania w związku z wykonywaniem tego zawodu? Proszę o opisanie tego doświadczenia. *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Tak. Mobing dyrektorów. Zastanawiam się dlaczego mi z nimi tak ciężko i myślę, że przerażam ich swoim zaangażowaniem, kreatywnością . Myślę , że zarządzanie takim nauczycielem jest trudne , bo mu się ciągle czegoś nowego chce. Chwilami odbierają mi radość pracy, zbieram się kolejny raz i z wiekiem przychodzi mi coraz trudniej odzyskiwać siły. Szkoda mi energii jaką tracę by przetrwać z moimi szefami, gdyby ja przełożyć na prace z dzieckiem...Myślę ,ze ciekawym rozwiązaniem by było np co 5 - 3 lata każdego dyrektorowi skierować na rok do pracy na stanowisku nauczyciela. Popatrzył by z innego pułapu na prace nauczyciela i pewnie z większym szacunkiem traktował swoich podwładnych.
   
  7,69%
  1
  Nie doświadczyłam
   
  7,69%
  1
  Moje rozczarowanie dotyczy właśnie pracy w placówce niepublicznej, gdzie nie liczy się zaangażowanie człowieka w pracę, dobro dziecka, itd. tylko zysk pani dyrektor. To jest straszne. I najgorsze jest to że nie ma na to siły... Jak to w Polsce, pieniadz i układ siłą i górą!
   
  7,69%
  1
  Było ich tyle, że nie sposób opisać
   
  7,69%
  1
  nie
   
  7,69%
  1
  Kontakty z rodzicami, ich nieuzasadnione pretensje
   
  7,69%
  1
  Na razie nic mnie nie rozczarowało. mam nadzieje, że będzie tak jeszcze długo!
   
  7,69%
  1
  Właśnie teraz jestem rozczarowana, i to bardzo! Pani dyrektor zwolniła mnie( jestem na wypowiedzeniu)- taka polityka.Dużo by opowiadać. Na nic protesty rodziców, którzy bardzo dobrze oceniają moją pracę.P. dyr. ma jednak inne plany. Zwalnia osoby, które nie przyklaskują jej.
   
  7,69%
  1
  w początkowach mojej pracy nie podobała mi sie prwspołpraca miedzy nauczycielkami a wożnymi oddziałowym , ale byla to tylko wina dyrekcji , która nie potrafiła wyegzekwować od nich wykonywania nałożonych obowiazków.wynikały z tego kłotnie
   
  7,69%
  1
  no cóż roszczeniowość rodziców, brak współpracy w pokonywaniu trudności dydaktycznych i wychowawczych. Rozczarowaniem sa również finanse w stosunku do oczekiwań kwalifikacyjnych względem nauczycieli.
   
  7,69%
  1
  Niewdzięczność ze strony rodziców i traktowanie nauczyciela przedszkola jak jakąś służącą, która niańczy dziecko.
   
  7,69%
  1
  Zawsze rozczarowują mnie rodzice, gdy mają bezpodstawne pretensje,ponieważ w swoją pracę wkładam wiele serca. Opowiedzieć banalną historię? Proszę. Lato. Dziewczynka pomoczyła włosy nad zlewem - zdarza się. Wytarłam ręcznikiem, upomniałam i czekałam, żeby włosy wyschły, wówczas wyszłam z dziećmi na spacer. Sprawa doszła do dyrektora z pominięciem mnie i wytłumaczenia się. Gdybym nie zwróciła dziecku uwagi i dziecko poszłoby z mokrymi włosami byłoby o.kej, ponieważ dziecko nie opowiedziałoby całej historii w domu. Następna ? Z tego roku. Uważam, że jestem dobrym nauczycielem z dużym doświadczeniem. Mam chłopca, który trudno się adoptował do przedszkola " w domu". Jak był w przedszkolu było wszystko w porządku. Tłumaczyłam rodzicom, że tak czasami się zdarza, ale napewno się przyzwyczai. Przykro mi było, jak rodzice poszli po poradę do p.dyrektor - młodej osoby, która ma bardzo małe doświadczeie zawodowe. Powiem paradoksalnie: nie doświadczenie, a stanowisko czyni nas mądrzejszymi. A propos. Dziecko się przyzwyczaiło, nie terroryzuje rodziców w domu.
   
  7,69%
  1
  nie, raczej nie, nic takiego sobie nie przypominam.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 6. Czy istnieją jakieś czynniki, które utrudniają Pani wykonywanie tego zawodu? Jeżeli tak, to proszę o opisanie. *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  nie
   
  23,08%
  3
  Mobing dyrektorów - to mnie najbardziej sponiewierało, sprawiło przykrość w zawodzie, niedoinwestowanie oświaty, deprecjonowanie osiągnięć nauczyciela dyplomowanego
   
  7,69%
  1
  Brak zrozumienia społecznego dla tego zawodu. Ja i ze strony ministerstwa - wprowadzanie wszelkich nieprzemyślanych zmian, czy pseudo reform, które prowadzą do "eksperymentowania " właśnie na dzieciach
   
  7,69%
  1
  Ciągłe zmiany i brak stabilizacji, niepewność i brak specjalistycznej opieki zdrowotnej dla nauczyciela
   
  7,69%
  1
  brak czasu
   
  7,69%
  1
  Często zdarza się brak chęci współpracy ze strony rodziców, brak odpowiedniego zaplecza, potrzebnych pomocy
   
  7,69%
  1
  Lokalowe, wyposazenie
   
  7,69%
  1
  Złe zarządzanie oświatą przez naszą panią wójt i p. dyrektor. brak książek, pomocy dydaktycznych, zabawek, przy jednoczesnym ściąganiu od rodziców dużej opłaty za przedszkole.Mobbing pracowników utrudnia pracę. Ciągły stres, obawa o jutro.
   
  7,69%
  1
  Brak współpracy ze współczesnymi rodzicami.
   
  7,69%
  1
  Tak. Młody dyrektor nie posiadający kompetencji
   
  7,69%
  1
  Głównym i jedynym czynnikiem , który mi utrudnia pracę, to współpraca z niektórymi osobami (n-elami i woźnymi), i ich stosunek do dzieci.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 7. Gdyby miała Pani możliwość wprowadzenia jakiejkolwiek zmiany w pracy nauczyciela przedszkola, co by to było? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Stworzenie warunków dla kreatywnych, twórczych nauczycieli i ochrona ich przed złymi dyrektorami, mobingiem dyrektorów, zrównanie w prawach z nauczycielem szkoły - pensum godzinowe, zniżki na przejazdy itp podkreślenie w nazwie - nauczyciel przedszkola a nie jak często w mediach , prasie - przedszkolanka, wychowawczyni. Finansowanie dokształtów nauczycielom tak jak np jest to w Niemczech. Zdecydowanie wynagrodzenie na poziomie płac w Unii europejskiej.
   
  7,69%
  1
  Mniejsza liczebność grup
   
  7,69%
  1
  Byłby to powrót do placówki publicznej. Tylko tyle i aż tyle!
   
  7,69%
  1
  Możliwość ciągłości pracy z dziećmi od przedszkola do klasy II szkoły podstawowej
   
  7,69%
  1
  mniej dokumentacji
   
  7,69%
  1
  Mniej ograniczeń przepisami
   
  7,69%
  1
  Nie zastanawiałam sie nad tym,
   
  7,69%
  1
  Chciałabym ,aby moje przedszkole było przyjazne dla dzieci, rodziców. I nie chodzi mi o nauczycielki. Te swoją pracę wykonują z oddaniem. Chodzi mi o tzw "górę", która nie liczy sie z potrzebami dzieci i rodziców. To mnie boli.
   
  7,69%
  1
  myślę że wszelkie zmiany powinno podejmowac sie zespołowo, aleuwazam ze powinno sie opracowac jakis system nagradzania nauczycieli inny od dotychczasowego ale na to potrzebne są fundusze czyli nic nie mozna zmienic
   
  7,69%
  1
  ograniczenie dokumentacji, zlikwidowanie awansu zawodowego, który nie prowadzi do faktycznego rozwoju, grupy mniej liczne.
   
  7,69%
  1
  Mniej papierkowej roboty...
   
  7,69%
  1
  Nie chciałabym zmian. Wg nowej reformy chciałabym takiej zmiany: zostawiłabym 6-latki w przedszkolu i nadal uczyłabym ich czytać.
   
  7,69%
  1
  ograniczenie do minimum biurokracji (wypełniania papierów) na rzecz bycia z dziećmi. obecne wymagania co do obserwacji 5-latków są przerażające - będziemy siedzieć nad tabelami, a dzieci?
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 8. Gdyby miała Pani możliwość ponownego wyboru zawodu, to czy wybrałaby go po raz drugi? Dlaczego? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Tak . Swój rozwój bym planowała pod kontem osiągnięcia lepszych finansów. Myślę, że zdecydowałabym się na prowadzenie prywatnej placówki z szeroka ofertą edukacyjną, dobrym uposażeniem nauczyciela w powiązaniu z empatią i podmiotowym traktowaniem dzieci.
   
  7,69%
  1
  Oczywiście, to piekny i potrzebny zawód
   
  7,69%
  1
  Nie wybrałabym tego zawodu po raz drugi! Wybrałabym zawód, który nie miałby nic wspólnego z oświatą! Dlatego, że według mnie praca nauczyciela przedszkola, to praca na rzecz "dobra dzieci". A w tej chwili, mam wrażenie, że nikt o to nie dba i nikogo to nie obchodzi. Liczą się tylko "wspaniałe reformy, programy, projekty", które prowadzą z jednej strony do oszczędności (dla MEN-u), a z drugiej wszelki przekształcenia pozwalają panią dyrektorką czerpaĆ niezłe korzyści materialne (na przeładowanych grupach i pensjach pracowników, bo tu dyrektor decyduje czy da podwyżkę, kiedy ją da i ile jej da). W tym wszystkim dziecko jest na samym końcu
   
  7,69%
  1
  Tak, bo to zawód z powołania. A ja je mam.
   
  7,69%
  1
  nie , teraz myślę że mogłabym robić wszytko
   
  7,69%
  1
  Tak, bo nie wyobrazam sobie innej pracy
   
  7,69%
  1
  tak, wybrałam bym ten zawód ponownie, dlatego ponieważ nie ma dla mnie takiego drugiego zawodu, który pozwoliłby czuc sie wartościowym człowiekiem.
   
  7,69%
  1
  Nie wyobrażam sobie siebie w innym zawodzie. Kocham moją pracę, wiem, że jestem w tym dobra.
   
  7,69%
  1
  tak tak tak , bo kocham ten zawód
   
  7,69%
  1
  kto wie- pewnie tak
   
  7,69%
  1
  Tak, praca z samymi dziećmi daje mi dużo satysfakcji.
   
  7,69%
  1
  Pewnie tak, aczkolwiek zastanawiałabym się nad zawodem lepiej płatnym.
   
  7,69%
  1
  myślę, że tak. dzieciaki są wdzięczne, widać włożoną pracę. takie maluchy nie "zmieszają z błotem" człowieka jak to widać na innych etapach edukacji.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 9. Czy i dlaczego wykonywany zawód jest dla Pani satysfakcjonujący? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Radość jaką daję dzieciom i ich zwrotne emocje. Możliwość ciągłego rozwoju osobistego, samorealizacji.Ten zawód jest jedna i chyba największa pasja mojego życia.
   
  7,69%
  1
  Zawód nauczyciela przedszkola daje mi wiele satysfakcji
   
  7,69%
  1
  W tej chwili nie odczuwam już nawet satysfakcji, czy zadowolenia z wykonywanej pracy. Jak wyżej, brak widoków na lepsze jutro.
   
  7,69%
  1
  Bo wiem, że moi wychowankowie mają szansę stać się dobrymi ludźmi (jeśli mojej pracy nie zaprzepaści szkoła)
   
  7,69%
  1
  częsciowo
   
  7,69%
  1
  Przynosi mi wiele satysfakcji i radości, bo lubię to , co robię.
   
  7,69%
  1
  Jak najbardziej jest on dla mnie satysfakcjinujacy, ponieważ kontakty z dziećmi sa bardzo szczere i prawdziwe, a tego brakuje między ludźmi dorosłymi.
   
  7,69%
  1
  Zawód nauczyciela daje dużo satysfakcji. Cieszą mnie opinie moich dawnych przedszkolaków, że jestem, a właściwie byłam ich ulubiona panią.I gdy zaczęły się zawirowania w pracy, mam wielkie wsparcie w rodzicach, którzy mówią, że jestem dobrą nauczycielką, dbam o ich dzieci, że robię wiele uroczystości dla rodziców, babć, itp.
   
  7,69%
  1
  dlatego że daje mi mozliwość działania na wielu polach , nauczyciel przedszkola musi byc artystą a jednoczenie dobrym organizatorem, posiadac wszechstronne uzdolnienia i
   
  7,69%
  1
  tak- patrz pkt.4
   
  7,69%
  1
  Tak, widzę postępy mojej pracy w zachowaniach dzieci....
   
  7,69%
  1
  Jestem próżna. Podoba mi się uwielbienie i miłość do mnie moich dzieci.
   
  7,69%
  1
  tak jest. tak jak już pisałam - widać efekty włożonego trudu w pracę; lubię kontakt z dziećmi.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 10. Czy zdaniem Pani zawód nauczyciela przedszkola jest społecznie ważny? Dlaczego? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Nie . Dużo się mówi jaki to ważny pierwszy etap edukacji ale za tym gadaniem stoi niedoinwestowanie przedszkoli publicznych, nauczyciel kategorii II w uposażeniu, pensum , przywilejami w stosunku do nauczyciela szkoły, innych zawodów. Obniżenie wieku szkolnego i zabranie dzieci 6 letnich z przedszkoli , to ratowanie etatów nauczycieli nauczania zintegrowanego. Szkoda, że wprost się o tym nie mówi. Drastycznie niskie uposażenie.
   
  7,69%
  1
  Jest bardzo wazny. Dzieci uczęszczające do przedszkola od najmłodszych lat mają mozliwość pełniejszego rozwoju
   
  7,69%
  1
  Według mnie jest ważny, ponieważ to my nauczycielki przedszkola kształtujemy wszelkie postawy,zachowania i umiejętności dzieci. Wprowadzamy dziecko w otaczający je świat, pomagamy go rozumieĆ.
   
  7,69%
  1
  Jest ważny, bo okres przedszkolny kształtuje osobowość dziecka i jego funkcjonowanie w społeczeństwie.
   
  7,69%
  1
  tak ze względu na uspołecznianie dzieci, uczenie życia w grupie
   
  7,69%
  1
  Nie mam zdania
   
  7,69%
  1
  Może nie dla wszystkich ludzi ,rodziców spełniam bardzo ważną role w życiu ich dziecka, ale zdecydowana większość uważa n-el przedszkola , to jaki ma ona wpływ na młodego człowieka ,za niezmirnie istotny elemnt życia małego dziecka,
   
  7,69%
  1
  Uważam, że zawód nauczyciela przedszkola jest bardzo ważny. Chociaż ubolewam, że władze w Polsce nie dbają o edukację przedszkolną.
   
  7,69%
  1
  Do niedawna jeszcze bagatelizowano rolę przedszkola w rozwoju dziecka ale powoli wszystko sie zmienia i myslę że z czasem w Polsce bedzie tak jak w innych krajachze opieką przedszkolną bedzie objęte 90 procent dzieci inie dlatego , że ma pełnic rolę przechowalni tylko dlatego , że społeczeństwo zrozumie że okres przedszkolny jest najważniejszym okresem w rozwoju dziecka rzutującym na całe jego późniejsze życie
   
  7,69%
  1
  najważniejszy- bo pierwsze lata rozwoju dziecka są najważniejsze i decydują o jego życiu i rozwoju
   
  7,69%
  1
  Bardzo ważny ,zauważyłam ,że współcześnie rodzice nie radzą sobie z wychowywaniem dzieci, są bardziej rozwydrzone - widać to wyraźnie w prywatnych przedszkolach często ich argument ,że dziecko ma chodzić do przedszkola jest taki "my już z nim nie wytrzymujemy" - co jest straszne !
   
  7,69%
  1
  Uważam, że przedszkole i nauczyciel daje dzieciom, podstawy, fundament, na którym można wszystko zbudować, gdyby to było kontynuowane w dalszej edukacji
   
  7,69%
  1
  oczywiście. w dzisiejszych czasach coraz więcej zadań spychanych jest na instytucje a nie na rodzinę. niestety, coraz więcej zadań rodziny przejmuje przedszkole, a przede wszystkim nauczyciel.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 11. Co według Pani sprawia, iż jakiś zawód cieszy się uznaniem społecznym? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Wynagrodzenie, które przyciąga mocne jednostki, jest wówczas naturalny dobór. Dzisiaj - w tym zawodzie łatwo się przechować, łatwo skończyć studia, więc duże szanse ,że trafia do zawodu przeciętni ludzie.
   
  7,69%
  1
  Trudno powiedzieć, wiele czynników ma na to wpływ. Między innymi wykształcenie osób wykonujących dany zawód, zaangażowanie w pracę, inwencje twórcze...
   
  7,69%
  1
  Tak, uznaniem społecznym cieszą się te zawody od których człowiek jest zależny i wejście w konflikt z przedstawicielami takiego zawodu nie jest rozsądne, z punktu widzenia obywatela, np. lekarz, adwokat, policjant, urzędnik
   
  7,69%
  1
  Sukcesy, akceptacja społeczna, prestiż
   
  7,69%
  1
  opinia ludzi
   
  7,69%
  1
  to, że przynosi korzyści materialne
   
  7,69%
  1
  Doświadczenia ludzi buduja pewne wyobrażenia na temat danego zawodu. Jęsli są one pozytywne to i zawód będzie miał większe uznanie społ.
   
  7,69%
  1
  Myślę, że praca konkretnego nauczyciela wpływa znacząco na opinię o zawodzie.
   
  7,69%
  1
  myśle ze sprawia to użyteczna rola danego zawodu dla reszty społeczeństwa
   
  7,69%
  1
  o prestizu zawodu - mogą wypowiadać się jedynie autorytety media ustawicznie degradują autorytety.
   
  7,69%
  1
  Pomoc w wychowywaniu dzieci
   
  7,69%
  1
  F I NA N SE
   
  7,69%
  1
  spełnia on ważne społeczne zadania. jego przedstawiciele są szanowani.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 12. Czy według Pani zawód nauczyciela przedszkola daje możliwość awansu? Dlaczego? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Nie . Spełniłam wszelkie kolejno stawiane wymogi po ty by Państwo następnie je deprecjonowało - uposażenie nauczyciela dyplomowanego, potraktowane przy obecnych podwyżkach, żenujące.Mam satysfakcje z pracy z dzieckiem ale finansowej nie. Rozwijam się , bo inwestuje wciąż w swoje wykształcenie, pomoce z którymi idę do dzieci i żyję marzeniami by np. podróżować po świecie.
   
  7,69%
  1
  Raczej nie. Jest to zawód jak do tej pory mało doceniany. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
   
  7,69%
  1
  Nie nie daje! Ponieważ w naszym społeczeństwie funkcjonuje przeświadczenie, że ten kto pracuje w przedszkolu to taka opiekunka do pilnowania dzieci (a nie do nauki).
   
  7,69%
  1
  Tak, ponieważ przepisy Karta Nauczyciela daje mi taką możliwość
   
  7,69%
  1
  jak najbardziej ale nie związanego z finansami
   
  7,69%
  1
  nie
   
  7,69%
  1
  Nie zastanawiałam sie nad tym.
   
  7,69%
  1
  Awans? Myślę, że praca daje takie możliwości, chociaz nie wszędzie. Zależy to od wielu czynników. raczej sie nad tym nie zastanawiam, bowiem chcę być szeregowym nauczycielem, pracujacym z dziećmi. Nigdy nie kręciła mnie myśl o "dyrektorowaniu".
   
  7,69%
  1
  nie, stopnie rozwoju zawodowego nie powodują szeroko rozumianego awansu, jest to tylko szczebel wyżej w wynagrodzeniu
   
  7,69%
  1
  Niewielkiego. Można stać się dyrektorem, wizytatorem.. jak ktoś lubi tony papierów...
   
  7,69%
  1
  Jest tylko awans w stopniach.
   
  7,69%
  1
  Tak. Jak każdego nauczyciela.N-l stażysta, kontraktowy,mianowany,dyplomowany................dyrektor, wizytator.... minister?
   
  7,69%
  1
  awansu zawodowego owszem. poza tym dyrektorkami przedszkoli nie zostaną wszystkie z nas.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 13. Jak według Pani odbierany jest zawód nauczyciela przedszkola w porównaniu z nauczycielami innych szczebli edukacji (np. szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Przez rodziców, którzy przebywając w przedszkolu kilka godzin w okresie adaptacji dziecka - ogromne. Ci rodzice widza nasz trud, cierpliwość i dobro jakie oferujemy dzieciom.
   
  7,69%
  1
  Posiada mniejszy prestiż, jest traktowany troszkę po macoszemu
   
  7,69%
  1
  Nauczyciel przedszkola to najbardziej lekceważona grupa nauczycieli, niedoceniana nie tylko przez rodziców, ale przede wszystkim przez nauczycieli innych szczebli edukacji
   
  7,69%
  1
  Pomijany, niedoceniany, zróżnicowany na niekorzyść pod względem pensum, dni wolnych od pracy, ..
   
  7,69%
  1
  lekceważąco
   
  7,69%
  1
  Jako łatwiejszy i gorszy
   
  7,69%
  1
  Myśle , że rodzice uważają że początek edukacji ich dziecka czyli przedszkole wywiera bardzo znaczący wpływ na przyszłość dziecka. Jednak większość dorosłych za ważniejszą uważa pracę n-ela wyższych szczebli edukacji.
   
  7,69%
  1
  Uważa sie nas za osoby, które jedynie wycieraja dzieciom nosy, pupy, cos tam zaśpiewają, narysują. Ze jest to nic nie znaczący zawód. Nawet moje koleżanki pracujące w szkole lekceważąco wypowiadają sie o moim zawodzie. Dopiero gdy same popracują w przedszkolu to wtedy zmieniają zdanie. Traktują wtedy pracę w p-lu jako zesłanie, karę. I dopiero wtedy nabierają szacun ku dla nas- nauczycielek przedszkola. Rodzice przedszkolaków też raczej pozytywnie wypowiadają się na tremat naszej pracy, choc nie wszyscy.
   
  7,69%
  1
  zawód nauczyciela jest trakrowany przez innych nauczycieli z przymrużeniem oka uwazają bowiem ze w przedszkolu dzieci tylko się bawią a nauczyciel ich pilnuje
   
  7,69%
  1
  zdecydowanie niżej.
   
  7,69%
  1
  Jak jakaś nisza ...
   
  7,69%
  1
  Licho. Nauczycielka w przedszkolu to opiekunka, przedszkolanka, do której należy tylko wyłącznie opieka, a nie dydaktyka i wychowanie.
   
  7,69%
  1
  cieszy się mniejszym szacunkiem społecznym. nauczyciel przedszkola to często nawet nie nauczyciel, lecz przedszkolanka = opiekunka. z drugiej strony rodzice mają świadomość, że często nauczycielki w przedszkolu to ostatnie panie, które ich dziecko kocha, potem tylko chodzi do szkoły, bo musi, a do przedszkola chce.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 14. Jak według Pani, zawód nauczyciela przedszkola jest postrzegany przez Pani rodzinę i znajomych? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Akceptują moje zaangażowanie i pasję. Dzieci? Wybrałam przedszkole, więc pewnie niedosyt bycia z nimi wtedy kiedy musiałam być z cudzymi. Np. dzień matki itp. Trudne do zniesienia nerwowość, uczulenie na hałas, spaczenie zawodowe - wyciągnięta ręka przy przejściu przez jezdnię przed 20 letnią córką, czy skłonność nauczycielska do oceny wszystkiego - myślę,że wiele dzieci nauczycielskich jest nieszczęśliwych z powodu rodzica nauczyciela. ma się cierpliwość dla cudzych dzieci i często brakuje jej dla swoich. Znajomi - najczęściej widzą te 25 czy 18 godzin, są przekonani ,ze tylko nieliczni pracują w domu przygotowując się do pracy. Bardzo mnie to złości.
   
  7,69%
  1
  Doceniają moją pracę, wiedzą jaka jest ona odpowiedzialna i absorbująca
   
  7,69%
  1
  Ogólnie sądzą, że jest to praca łatwa miła, czysta i przyjemna, ale niekoniecznie dobrze płatna
   
  7,69%
  1
  Frajerstwo
   
  7,69%
  1
  podziw
   
  7,69%
  1
  Joko potrzebny i doceniany, chociaz nie zawsze
   
  7,69%
  1
  Wg mnie większość osób z mojego bliskiego otoczenia postrzega mój zawód bardzo pozytywnie.
   
  7,69%
  1
  Moja rodzina widzi, ile serca, wolnego czasu, często własnych pieniędzy wkładam w to co robię. Mój mąż to nawet sie denerwuje, że za dużo sie angażuję. Te osoby, które maja styczność z jakimkolwiek nauczycielem to wiedzą, że jest to ciężka praca. Zastanawiają sie, jak ja wytrzymuję.
   
  7,69%
  1
  uwazają go za zawód typowo kobiecy i jak napisałąm wyżej dzieci sie bawią a przedszkolanka pilnuje
   
  7,69%
  1
  zwyczajnie - jak każdy inny
   
  7,69%
  1
  Nie jest traktowany jako poważny zawód.
   
  7,69%
  1
  Moja rodzina uważa, że jest to zawód trudny, ciężki ze względu na odpowiedzialność oraz stresujący.
   
  7,69%
  1
  w moim kręgu znajomych i rodziny jest postrzegany raczej pozytywnie, nie spotykam się z negatywnymi opiniami.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 15. Jakie opinie o nauczycielach przedszkola słyszy Pani najczęściej? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Trudno mi powiedzieć, bo nie rozmawiam o koleżankach , chyba ,że są to opinie pozytywne. myślę ,że są różne. Wielu rodziców dostrzega, że jest to trudna praca.
   
  7,69%
  1
  Najczęściej słyszy się, że n-le przedszkola nie uczą dzieci tylko zapewniają im opiekę. Często uważają że przedszkole to "Przechowalnia dzieci" w czasie pracy zawodowej ich rodziców.
   
  7,69%
  1
  A cóż to za ciężka praca, siedzenie i pilnowanie dzieci
   
  7,69%
  1
  Nie słyszę żadnych opinii
   
  7,69%
  1
  cierpliwi, mający serce dla każdego
   
  7,69%
  1
  że nic nie robią, tylko się bawią
   
  7,69%
  1
  Często słysze , że nie jestem n-elem tylko opiekunką, że w mojej pracy to nic sie nie robi, tylko siedzi. Ciekawe! Nie irytuja mnie te opinie, uważam że tak mówią ci, którzy nie są zadowoleni ze swojej pracy, są jakby "zacofani" - przepraszam za to słowo.
   
  7,69%
  1
  Ogolnie to nie jest źle. raczej wypowiadaja się pozytywnie. Czasem jednak ktoś powie, że my nic nie robimy, pijemy kawkę, plotkujemy. A juz leżakowanie to wymyślamy tylko po to, żeby odpoczywać i pić kawę. Nie rozumieja, że małym dzieciom potrzebny jest odpoczynek.
   
  7,69%
  1
  opinie raczej pozytywne , zwłaszcza w ostatnich latach od kiedy w przedszkolach wiele sie zmieniło,
   
  7,69%
  1
  opiekunki, pilnowaczki... zapomina się o dużej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Chociaż "Superniania" troszkę pomaga w uświadomieniu rodzicom ich pewnych błędów, które znacząco rzutują w zachowaniu dzieci.
   
  7,69%
  1
  ...
   
  7,69%
  1
  Różne. Zależy to od predyspozycji osoby wykonującej ten zawód. W każdym zawodzie są ludzie, którzy się do tego nadają lub nie.
   
  7,69%
  1
  różne. od starszego pokolenia często negatywne, w duchu starego ustroju i tego jak dawniej wyglądały przedszkola. młodsi ludzi często doceniają pracę, podziwiają, że ktoś sobie radzi, daje sobie radę z przygotowaniem do zajęć, itp.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 16. Jakimi cechami powinien według Pani charakteryzować się nauczyciel przedszkola? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  Umiejętność pochylenia się nad potrzebami dziecka i służenie mu pomocą we wszelkich sferach, kreatywnością, zaangażowaniem, potrzebą ciągłego uczenia się nowych rzeczy, doskonalenia, własnego rozwoju, empatią, zdrowiem emocjonalnym , zdolnościami pracy w zespole.
   
  7,69%
  1
  Odpowiedzialność, sumienność, pomysłowość, łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi i rodzicami,
   
  7,69%
  1
  Powinna to byĆ osoba: - pogodna -opanowana -otwarta na wszelkie zmiany i nowości -umiejąca współpracowaĆ z koleżankami oraz z rodzicami
   
  7,69%
  1
  Empatyczny, taktowny, wyrozumiały, kontaktowy, otwarty, twórczy
   
  7,69%
  1
  cierpliwość systematycznośc stanowczość uczciwość
   
  7,69%
  1
  serdeczność, cierpliwosć, wyrozumiałość, wrażliwość na potrzeby dzieci, opanowanie
   
  7,69%
  1
  wielka empatią, niemal bezgranicznym zaangazowaniem w swoja pracę,
   
  7,69%
  1
  cierpliwy, uczynny, uzdolniony plastycznie, muzycznie, serdeczny, pogodny, dowcipny, lubiący dzieci, pełen poświęcenia,
   
  7,69%
  1
  cierpliwość otwartość uzdolnienia muzyczne ,plastyczne, organizatorkie
   
  7,69%
  1
  cierpliwy, otwarty, pomysłowy, komunikatywny, pracowity
   
  7,69%
  1
  Sam powinien być jeszcze trochę dzieckiem w zabawach , odpowiedzialność, infantylność, asertywność,kreatywność.
   
  7,69%
  1
  Przede wszystkim cierpliwy, opanowany, pogodny i kreatywny.
   
  7,69%
  1
  cierpliwość, sumienność, wyrozumiałość, poczucie humoru, empatia, konsekwencja i inne.
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 17. Metryczka

  Wiek...........lat
  *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  53
   
  15,38%
  2
  40
   
  7,69%
  1
  44
   
  7,69%
  1
  50
   
  7,69%
  1
  28
   
  7,69%
  1
  47 lat
   
  7,69%
  1
  29
   
  7,69%
  1
  42 lata
   
  7,69%
  1
  39
   
  7,69%
  1
  24
   
  7,69%
  1
  27
   
  7,69%
  1
  43
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 18. Ile lat pracuje Pani w zawodzie nauczyciela przedszkola?.............lat *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  2
   
  15,38%
  2
  33
   
  7,69%
  1
  24
   
  7,69%
  1
  30
   
  7,69%
  1
  4
   
  7,69%
  1
  18
   
  7,69%
  1
  1 rok
   
  7,69%
  1
  19
   
  7,69%
  1
  21 lat
   
  7,69%
  1
  20
   
  7,69%
  1
  29
   
  7,69%
  1
  15 lat
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 19. Miejsce stałego zamieszkania *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  wieś
   
  38,46%
  5
  miasto do 50 tys. mieszkańców
   
  53,85%
  7
  miasto od 50 tys. mieszkańców
   
  7,69%
  1
  Wypełnienia: 13
 • 20. Czy ma Pani dziecko lub dzieci? *

  Pokaż odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
  Odpowiedź   % Liczba odp.
  nie
   
  38,46%
  5
  tak, ile...
   
  61,54%
  Wypełnienia: 13